ship-952292_1280

Podróż za morze

Dawniej pokonanie wielkich wód, jak morza czy oceany, było wielkim wyczynem. Wyruszający w taką podróż byli odważnymi ludźmi, którzy nigdy nie wiedzieli co spotka ich na nieznanych wodach. Nie mieli też pojęcia, czy dopłyną do jakiegokolwiek lądu. Przed wiekami kreślone mapy bardzo często kończyły się w miejscu, w którym znany człowiekowi ląd stykał się z wielką wodą. Większość wówczas żyjących nie miała pojęcia, jak wygląda świat. Rozwój ludzkości był natomiast możliwy dzięki śmiałkom, którzy nie obawiali się wsiąść na łodzie i wyruszyć w nieznane. Część z nich nigdy nie wróciła, ponieważ woda to potężny i często niebezpieczny żywioł. Inni osiedli na stałe na nowo odkrytych lądach lub wracali do domu bogatsi nie tylko w łupy, ale przede wszystkim w wiedzę. To ona pozwala rozwijać się poszczególnym ludziom, jak również całym plemionom i narodom. Zmniejszała strach przed światem i zachęcała do coraz odleglejszych podróży.
Współcześnie podróżowanie nadal jest dla ludzi ważne. Nie chodzi już jednak wyłącznie o zaznaczanie na mapie nowych lądów i wysp. Podróże mają teraz bardziej indywidualny, żeby nie powiedzieć osobisty charakter. Ludzie bez problemu mogą odnaleźć dowolnie wybrane miejsce na mapie. A następnie tam właśnie się udać. Robią to jednak głównie po to, aby samemu coś przeżyć. Poznać inne kultury, dowiedzieć się czegoś o świecie. Bo fakt, że współczesne mapy są precyzyjne, nie oznacza, że człowiek wie już wszystko o otaczającej go rzeczywistości. Świat nadal jest miejscem tajemniczym i fascynującym. I warto przemierzać morza i oceany, aby spojrzeć na siebie, swoje życie i własną cywilizację z dystansem. By zobaczyć, że można żyć inaczej. Obecnie podróżuje się bardziej nad morze niż za morze. Owszem ludzie udają się na inne kontynenty. Na ogół jednak wybierają w tym celu samoloty. A po wylądowaniu, mogą stanąć nad brzegiem morza bądź oceanu, rozkoszując się jego widokiem. I ze świadomością, że po drugiej stronie jest inny wielki ląd. Warto właśnie w tym momencie wspomnieć odważnych podróżników i marynarzy, którzy przed wiekami nie wiedzieli, dokąd zaprowadzą ich nieznane wody. Dzięki nim ludzie dwudziestego pierwszego wieku mogą zakręcić globusem i wskazać miejsce, do którego się udadzą.
Morza i oceany liczą sobie miliony i tysiące lat. Współcześni ludzie, patrząc na te bezkresne wody, w pewien sposób łączą się ze swoimi przodkami. Po tych wodach tysiące lat temu pływali oni, w nich też znajdowali pożywienie. Dzięki nim podróżowali i oswajali świat. Wiele ważnych historycznie wydarzeń miało miejsce na wodach mórz i oceanów. A zgłębianie tajemnicy tych zbiorników wodnych wpisało się w rozwój ludzkości.

Dodaj komentarz