Piękne morze na Oceanie Spokojnym

Ciekawym miejscem wartym zarówno wspomnienia, jak również odwiedzenia jest Morze Koralowe. Jest to przybrzeżne, półotwarte morze znajdujące się na Oceanie Spokojnym. Morze Koralowe leży przy południowo-wschodnich wybrzeżach Nowej Gwinei oraz północno-wschodnich wybrzeżach Australii. Powierzchnia Morza Koralowego to 4 791 000 km². Średnia głębokość takiego morza to 2394 m. Natomiast jego największa głębia to 9140 m. Średni poziom zasolenia tego morza to 34-35‰. Morze to znajduje się w obszarze kilku państw – Australia, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Kaledonia, Wyspy Salomona, Vanuatu.

Morze to od zachodu graniczy z Oceanem Indyjskim. Od północy graniczy ono z Morzem Salomona, od południa zaś z Morzem Tasmana oraz Morzem Fidżi. Od zachodu przy brzegach Australii znajduje się Wielka Rafa Koralowa. Główna atrakcja tej części świata. Rafa koralowa oddziela wybrzeże od pełnego morza. A między barierą i wybrzeżem właściwym często występuje laguna. Od strony laguny stok jest łagodny. Zaś od strony morza stok jest stromy.

Na obszarze Morza Koralowego znajduje się archipelag wysp. Powierzchnia na jakiej są one rozciągnięte to 780 000 km². Znajduje się on w północno-wschodniej części Australii. A oprócz tego na obszarze Morza Koralowego znajdują się wyspy : Santa Cruz, Nowe Hebrydy, Wyspy Lojalności oraz Nowa Kaledonia. Wyspy te wyznaczają granicę z otwartym oceanem. Są one niezamieszkane. Za wyjątkiem obsługi stacji meteorologicznej.

Morze Koralowe to miejsce bogate w życie roślinne oraz zwierzęce. W szczególności morskie. Na tym obszarze żyje ponad 2000 gatunków ryb. Stanowi to około jednej dziesiątej wszystkich znanych gatunków ryb. Zaś na rafie żyje 4000 lub więcej gatunków mięczaków. Zwierzęta zamieszkujące rafę koralową są różnorodne. Różnią się kształtem, rozmiarem oraz innymi cechami. Tam ujrzymy przeróżne ryby, ślimaki, jeże morskie, muszle, robaki, gąbki oraz wiele innych. A ponadto 400 gatunków koralowców oraz 500 gatunków wodorostów. Ale na tym nie koniec. Na większych wyspa możemy spotkać gęstą roślinność tropikalną.

Jeśli chodzi o koralowiec – przeważa na nim biała substancja. Z tej substancji zbudowany jest szkielet nieżyjących już polipów. Polipy, które żyją mają inne, znacznie bogatsze ubarwienie. Występują różne gatunki koralowców. Koralowce wachlarzowate oraz pierzaste są pięknie ubarwione. Tam zobaczymy pełną gamę kolorów – żółć, pomarańcz, czerwień, fiolet, róż, zieleń. Okonie w kolorze żółtym oraz niebieskim, jak również fosforyzujące fioletowe i żółte wargacze.

Morze Koralowe posiada również znaczenie gospodarcze. A to dzięki swojemu potencjałowi turystycznemu. Co roku w te okolice przyjeżdża miliony turystów. A dzięki temu gospodarka państw, które sąsiadują z tym morzem zyskuje potężny zastrzyk finansowe. A to z kolei przekłada się na dalszy rozwój tych państw. A ponadto pomiędzy największymi portami tego obszaru odbywa się transport. Największe porty to Caims, Port Moresby oraz Numea.

Morze Koralowe to atrakcja turystyczna oraz potężne wsparcie dla lokalnej gospodarki. Godne odwiedzenia miejsce, które w dodatku przyczynia się do rozwoju krajów sąsiadujących.

Dodaj komentarz