Pewne morze w Azji

W północnej części Oceanu Indyjskiego znajduje się otwarte morze, zwane Morzem Arabskim. Znajduje się ono pomiędzy półwyspami Arabskim oraz Indyjskim. Jego powierzchnia to 3 862 000 km². Największa głębokość na tym obszarze to 4652 m. A poziom zasolenia to 36 ‰. Kraje, które mają do niego dostęp to Indie, Iran, Malediwy, Oman, Pakistan, Jemen oraz Somalia.

Temperatura latem wynosi od 26 do 30 °C. Natomiast zimą ta temperatura wynosi od 20 do 24 °C. Morze Arabskie to jedno z najcieplejszych mórz świata. I nic dziwnego – w końcu morze to leży w strefie klimatów zwrotnikowych. Latem panuje tu monsun południowo-zachodni. Natomiast zimą panuje tu monsum północno-wschodni. W zimie średnia temperatura na południu wynosi 25 °C. Na północnych krańcach ta wartość się zmienia i średnia temperatura tam wynosi 20 °C. Latem temperatura rośnie do 30 °C. Samo morze jest bardzo ciepłe. A temperatura wód powierzchniowych wynosi nawet 35 °C.

Na jego obszarze znajdują się zatoki – zatoka Adeńska, zatoka Perska oraz Zatoka Omańska. Główne porty Morza Arabskiego to Aden, Karaczi, Maskat oraz Mumbaj. Przez Morze Arabskie przebiega jeden z najważniejszych szlaków morskich świata. Szlak ten prowadzi do Zatoki Perskiej.

Na obszarze Morza Arabskiego występuje niewiele wysp. Główne wyspy to Sokotra, Masira, Kuria Muria.

Do Morza Arabskiego uchodzą rzeki: Narbada, Indus oraz Tapi.

Flora i Fauna zróżnicowana, bogata. Na obszarze Morza Arabskiego uprawiane jest rybołówstwo. Wykonuje się tutaj sezonowe połowy tuńczyka, krewetek oraz serdeli. Łowi się głównie na obszarach występowania upwellingu. W zimie połowów dokonuje się u wybrzeży Półwyspu Indyjskiego, natomiast latem połowy są wykonywane u wybrzeży Afryki oraz Półwyspu Arabskiego.

Z uwagi na położenie przez obszar ten przebiegają rozmaite szlaki handlowe. I to od najdawniejszych czasów, nie tylko w obecnym tysiącleciu. Szlaki te miały bardzo duże znaczenie. Przez te obszary przebiegał handel z najodleglejszymi zakątkami świata. Handlowano różnymi towarami, a jednocześnie znacznie ułatwiona była żegluga oraz transport różnych towarów. Transport zarówno morski, jak również lądowy.

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 24 września 2013 roku w południowo-zachodniej prowincji Pakistanu spowodowało pojawienie się nowej wyspy. Trzęsienie ziemi miało siłę 7,7 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się około 100 km od miasta Khuzdar, na głębokości 60 kilometrów. Trzęsienie spowodowało osunięcie się hałd ziemi i błota do Morza Arabskiego. W wyniku tego powstała nowa wyspa o szerokości około 30 metrów. Część naukowców uważa, że może to być twór jednego z błotnych wulkanów. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tą hipotezą.

Morze Arabskie to interesujące miejsce na Oceanie Indyjskim. Położone między dwoma półwyspami – Arabskim i Indyjskim ułatwia komunikację między nimi. W istocie od zarania dziejów przez ten obszar przechodziły ważne szlaki handlowe. Po dziś dzień ma on znaczenie w gospodarce. Będąc jednocześnie schronieniem dla wielu gatunków ryb.

Dodaj komentarz