Morze u wybrzeży Chin

Daleko w Azji, na obszarze Oceanu Spokojnego znajduje się Morze Południowochińskie. Jest to morze przybrzeżne. Zajmuje ono powierzchnię 3,537 milionów kilometrów kwadratowych. A dostęp do niego ma kilka azjatyckich państw. A są nimi Brunei, Chiny, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Malezja, Wietnam, Singapur, Tajwan oraz Tajlandia. Średnia głębokość na tym obszarze wynosi 1024 m. A największa głębia to 5560 m. Poziom zasolenia wynosi od 31,5 do 34,5 ‰. Granice tego morza wyznaczają południowo-wschodnie wybrzeża Chin.

Na obszarze Morza Południowochińskiego występują rozmaite wyspy. Należą do nich : Beitung, Bangka, Borneo, Luzon, Palawan, Tajwan, Wyspy Spratly oraz Wyspy Paracelskie. Występują tam również półwyspy. A do nich zaliczamy – półwysep Malajski oraz półwysep Indochiński. Występuje również cieśnina Tajwańska, cieśnina Luzon, cieśnina Singapurska, cieśnina Malakka, cieśnina Bangka, Gaspar, Karimata, Mindoro oraz Linapacan i Balabac.

Ale na wyspach oraz półwyspach nie koniec. Na tym obszarze występują również zatoki. Największe zatoki to – zatoka Tajlandzka oraz zatoka Tonkińska. A ponad połowę powierzchni dna morskiego stanowi szelf. Występują tam liczne płycizny, rafy koralowe, wyspy oraz archipelagi. Między innymi Hajnan, Anambas, Wyspy Paracelskie, Spratly. Temperatura wód powierzchniowych latem wynosi od 26 do 31 °C. Natomiast zimą temperatura ta wynosi od 20 do 27 °C. Najwyższe pływy morskie występują u wybrzeży Borneo – 5,5 m oraz w Zatoce Tonkińskiej – 5,9 m.

Morze Południowochińskie posiada zlewiska. Należą do nich rzeki: Czerwona, Kapuas, Xi Jiang, Mekong oraz Manam.

Na tym obszarze rozwinięte jest rybołówstwo. Mają tutaj miejsce liczne połowy tuńczyków, śledzi oraz sardynek.

Na obszarze Morza Południowochińskiego odbywa się wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Surowce te wydobywane są z dna morskiego.

Głównymi portami na Morzu Południowochińskim są: Kanton, Hongkong, Manila, Hajfong, Ho Chi Minh, Bangkok, Singapur oraz Zhanjiang.

Morze Południowochińskie jest rejonem występowania przeróżnych gatunków zwierząt. A wśród nich żarłacz brunatny atlantycki. Poluje on w pobliżu dna oceanicznego, żywi się rybami kostnoszkieletowymi.

Morze Południowochińskie jest areną zmagań i sporów terytorialnych. Dostęp do niego ma kilka państw azjatyckich. I praktycznie każde z nich rości sobie prawo do przynajmniej jakiegoś obszaru tego morza. Z racji swojego położenie jest to ważny strategicznie obszar południowo-wschodniej Azji. Przemieszczają się tam różne okręty. Tak handlowe, transportowe, jak również bojowe. W zależności od potrzeby. Warto wspomnieć, że na przestrzeni dziejów zdarzały się konflikty na obszarze Morza Południowochińskiego. Jeden z takich konfliktów miał miejsce w roku 1974 pomiędzy Chińską Republiką Ludową, a Wietnamem Południowym. Ale to nie jedyny taki konflikt w historii, a zapewnienie sobie przewagi w tym obszarze może mieć znaczenie strategiczne. I czynić jedno państwo silniejszym od innych. Tak militarnie, jak również gospodarczo.

Dodaj komentarz