Morze pomiędzy trzema kontynentami

U styku trzech kontynentów – Afryki, Europy i Azji rozpościera się Morze Śródziemne. Stanowi ono jakby zamkniętą, choć nie do końca część, pomiędzy tymi kontynentami. To w basenie Morza Śródziemnego znajdowało się legendarne już imperium Rzymskie. W tym obszarze leży wiele państw z tych kontynentów. Liczba państw mających dostęp do tego morza jest imponująca. Jest ich ponad dwadzieścia. Na terenie tego śródlądowego morza znajdują się wyspy – Cypr, Sardynia oraz Sycylia. Ta słynna Sycylia znana za sprawą rodzin mafijnych. Oraz opowiadań, które ich dotyczyły.

Ten interesujący zakątek świata zajmuje obszar o powierzchni około 2,5 miliona kilometrów kwadratowych. Średnia głębokość Morza Śródziemnego to 1438 m. Najgłębszy punkt stanowi Calypso, znajdujący się na głębokości 5267 m. Poziom zasolenia waha się od 33 do 39,4 . Temperatury wahają się tam od +7 do +30 °C.

Morze Śródziemne – a skąd właściwie wzięła się nazwa? W istocie morze to leży jakby pomiędzy ziemiami. Leży u styku aż trzech kontynentów. Ale sam termin pochodzi od łacińskiego słowa mediterraneus, a to oznacza „w środku ziemi”. Inne znaczenie tego terminu to „między lądami”. Jak to pasuje do położenia tego obszaru. Rzymianie nazywali ten obszar Mare Nostrum – czyli „nasze morze” lub Mare Internum.

Morze Śródziemne to obszar występowania wielu atrakcji turystycznych. Ciekawym miejscem, które często odwiedzają turyści jest afrykańska Tunezja. Jest to miejsce mające bardzo ciekawą kulturę i historię. Sama Tunezja położona jest pomiędzy Algierią na zachodzie i Libią na wschodzie. Warto zaznaczyć, że jest to kraj islamski. Dobrze jest to wziąć pod uwagę. Ale co można obejrzeć w Tunezji? A więc – ruiny starożytnej Kartaginy. Tej Kartaginy, która niegdybanie poważnie zagrażała imperium Rzymskiego, ale została zniszczona. Oprócz Kartaginy w Tunezji zobaczymy jeszcze medynę Tunisu wraz z zabytkowymi płacami, meczetami, amfiteatr w Al-Dżamm. A oprócz tego w Tunezji zwiedzimy dawne punickie miasto Karkawan, ruiny rzymskiego miasta Dougga oraz starożytną nekropolię. A oprócz tego wspaniałe plaże. A na tych plażach oraz w innych miejscach w Tunezji zobaczymy turystów z całego świata.

Warto wspomnieć również o innych atrakcjach na Morzu Śródziemnym. A wśród nich Lazurowe Wybrzeże, Kreta, Costa Blanca czy też Grecja. A w tych rejonach piękne krajobrazy, gorące plaże, zabytkowe budowle, pozostałości po dawnych, niekiedy wręcz starożytnych czasach oraz inne atrakcje. Atrakcje będące swoistym połączeniem starożytności z nowoczesnością.

Morze Śródziemne to obszar znany od czasów starożytnych. To tutaj rozciągało się dawne imperium Rzymskie. To z Italii Rzymianie prowadzili podboje i opanowali cały basen tego morza. Rejon ten posiada znaczenie gospodarcze i turystyczne. To tutaj znajduje się szereg atrakcji turystycznych. A poza tym to tędy odbywa się wymiana morska pomiędzy ponad dwudziestoma krajami. Nazwa Morze Śródziemne bardzo pasuje do jego umiejscowienia oraz funkcji jaką ono pełni. Jedno jest pewne – jest to nierozerwalny element krajobrazu mający wpływ na rozwój okolicznych obszarów.

Dodaj komentarz