sea-844227_1280

Morze – kierunek wakacyjnych podróży

Szum morza, zapach ciągnącej od niego bryzy i ciepło piasku plaży to dla wielu ludzi synonim letniego wypoczynku. Jeżeli jest mowa o wakacjach, często są one łączone, na zasadzie pierwszego skojarzenia, z błogim lenistwem, spędzonym w opisanych okolicznościach przyrody. Wyobrażenie to podtrzymują liczne, widoczne w mediach i przestrzeni publicznej, reklamy biur turystycznych, zachęcające do zarezerwowania konkretnego pobytu na czas letnich urlopów. Korzystanie ze słońca wydaje się bowiem najbardziej naturalnym sposobem na spędzenie tej ciepłej pory roku, zaś wrażenia estetyczne, gwarantowane przez pobyt w nadmorskich kurortach skutecznie pomagają odpocząć, zastępując na pewien czas zbyt dobrze znaną rzeczywistość dnia codziennego. Czego więc dokładnie szuka się podczas letnich wypraw nad morze?

Różne oblicza odpoczynku

Tak, jak jest wiele rodzajów ludzkich charakterów i usposobień, tak też istnieje wiele rodzajów turystów. Jedynie część osób, które wybierają się na nadmorskie wczasy, planuje spędzić większość czasu na plaży. Podróż w egzotyczne kraje lub w wyjątkowo ciepłe i malownicze zakątki rozmaitych kontynentów jest przecież także okazją do poznania nowych rejonów świata. Wiele osób cieszy się na tego rodzaju wyjazd z uwagi na tę właśnie okazję do eksploracji pięknych i tajemniczych obszarów. Na wybrzeżach wielu mórz znaleźć można osady, których historia sięga wielu wieków wstecz, czasem nawet czasów starożytnych. Takie miejsca są milczącymi świadkami historii, świadcząc o niej między innymi zachowanymi zabytkami. Leniuchowanie na plaży, choć również kuszące, zwłaszcza w gdy jest zasłużonym odpoczynkiem po roku wyczerpującej pracy zawodowej, nie może raczej w pełni usatysfakcjonować tych, którzy oczekują od wyjazdu większej ilości ekscytujących przeżyć.

W którą stronę?

Jak wiadomo z lekcji geografii, morza i oceany pokrywają znaczącą część powierzchni Ziemi, są przyczyną tego, że mówi się o niej czasem jako Błękitnej Planecie. Każdy rejon świata posiada swoje wodne akweny, charakteryzujące się innymi walorami przyrodniczymi, obmywając terytoria o rozmaitej przeszłości historycznej. Ci, którzy liczą na połączenie relaksu ze zwiedzaniem zabytków kulturalnych, powinni kierować się zwłaszcza w stronę miejsc, które były kolebką cywilizacji danych obszarów świata. Najbardziej bogatym i zróżnicowanym rejonem jest pod tym względem oczywiście basen Morza Śródziemnego, składający się z licznych pomniejszych, otwartych akwenów oraz rozsianych tu wysp. Ślady dawnych cywilizacji śledzić można jednak także na Dalekim Wschodzie oraz w rejonach Ameryki Środkowej i Południowej. Jeśli zaś bardziej ekscytujące wydaje się zgłębianie lądów nieznanych i zupełnie egzotycznych, można zdecydować się między innymi na liczne wyspy, rozsiane po światowych oceanach. Szczególnym przypadkiem jest oczywiście Australia i cała pobliska Oceania, czyli największa wyspa świata i położone nieopodal niej archipelagi. Z uwagi na specyficzną historię tego rejonu świata, w sensie ściśle geograficznym, rejony te oferują turystom podróż do świata nader intrygującego absolutną wyjątkowością flory, fauny i krajobrazów. Kierunków do podjęcia podróży jest bardzo wiele, a granicami są dla turystów przede wszystkim własne siły i odwaga do podejmowania śmiałych wypraw. W zależności od tego, czy zamierza się polegać wyłącznie na ofercie biur podróży, czy też na własnym głodzie świata, można odbyć wakacyjne wyprawy o skrajnie różnym charakterze, przynoszące wiele rozmaitych typów wspomnień.

Dodaj komentarz