OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kto spędzi urlop nad Morzem Tyrreńskim?

Morze Tyrreńskie to jedno z licznych, otwartych akwenów, wchodzących w skład Morza Śródziemnego, rozlanego między południowym wybrzeżem Europy, zachodnim krańcem Azji a północną Afryką. Morze Tyrreńskie rozciąga się na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego i sięga do pobliskich, dużych włoskich wysp, licząc od północy, są to: Korsyka, Sardynia i Sycylia. Taka lokalizacja morza czyni z niego bardzo popularny kierunek turystyczny, jako że zarówno Włochy, jak i wymienione wyspy przyciągają regularnie ogromne rzesze ludzi spragnionych wypoczynku i miłych wrażeń estetycznych. W rezultacie, osoby wybierające za miejsce przeznaczenia któreś z tych miejsc, często zażywają nadmorskiego odpoczynku właśnie nad Morzem Tyrreńskim.

Specyfika Morza Tyrreńskiego

Nazwa tego morza przechowuje wspomnienie o Etruskach – pierwotnych mieszkańcach Półwyspu Apenińskiego. W świecie greckim, za przyczyną starożytnej greki, byli znani jako Tyrrhenoi i stąd właśnie wywodzi się nazwa akwenu, który oblewał zamieszkane przez lądy. Morze Tyrreńskie obmywa Italię od strony tego wybrzeża, niedaleko którego położony jest Rzym, z tego względu w Morzu Tyrreńskim znajduje ujście Tyber, najdłuższa rzeka Włoch. Jest to jedna z nielicznych porcji słodkiej wody, jaka wpada do morza, toteż jest ono dość mocno zasolone. Granice tego otwartego morza udało się wyznaczyć nie tylko na podstawie umownych decyzji, podjętych przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną, ale także poprzez fakt, że dno tego akwenu to głębina o nazwie Basenu Tyrreńskiego. Morze to sąsiaduje z innymi otwartymi akwenami. Na północny zachód od Korsyki znajduje się bowiem Morze Liguryjskie, obmywające między innymi włoską Riwierę. Cieśnina Świętego Bonifacego, położona między Korsyką a Sardynią, łączy Morze Tyrreńskie z Morzem Balearskim, zaś Cieśnina Messyńska oddzielająca Półwysep Apeniński i Sycylię, stanowi punkt graniczny między Morzem Tyrreńskim a Morzem Jońskim

Dlaczego warto je wybrać?

Choć opisując Morze Tyrreńskie wspomina się o największych i najbardziej popularnych włoskich wyspach, na morzu tym znajdują się także inne wysepki, na których pobyt może być wspaniałym sposobem na spędzenie letniego relaksu. Mowa tu o Wyspach Liparyjskich, Toskańskich i Poncjańskich, zaś w rejonie Zatoki Neapolitańskiej znajdują się ponadto Ischia, Capri i Procida. Same wyspy mogą zapewnić wiele atrakcji, choćby była mowa jedynie o malowniczych kurortach wypoczynkowych. Latem woda morska ma tu wartość ponad 20 stopni Celsjusza, zimą ta wartość zmniejsza się o połowę. Panujący tu klimat śródziemnomorski gwarantuje gorącą, letnią pogodę przez cały okres trwania sezonu – dbając o ochronę.

W Morzu Tyrreńskim mieszka wiele gatunków morskich stworzeń, zarówno ryb, skorupiaków i mięczaków, jak też ssaków, takich jak delfiny. Z pewnością spotkanie z tymi sympatycznymi stworzeniami potrafi dostarczyć równie wiele radości, co inne turystyczne aktywności. Pobyt tutaj warto rekomendować więc zwłaszcza tym, którzy oczekują pięknej pogody, słonecznych dni sprzyjającej opalaniu się oraz ciepłej wody do kąpieli.

Dodaj komentarz